Starostwo Powiatu Wołomińskiego w 150. rocznicę urodzin Władysława Podkowińskiego przygotowało w zabytkowych wnętrzach pałacu w Chrzęsnem wystawę „Podkowiński powraca do Chrzęsnego”. Jest to szczególna okazja, aby przybliżyć postać tego niezwykle uzdolnionego malarza, którego artystyczne i osobiste epizody życiowe łączą się z Chrzęsnem.
Wystawa poświęcona 150. rocznicy urodzin malarza prezentuje jego dorobek artystyczny, zwłaszcza obrazy związane z Chrzęsnem. Znalazły się tam również wspomnienia, publikacje poświęcone artyście oraz fragmenty relacji i artykuły z prasy z lat 1892-95 odnoszące się do malarza i emocji, jakie wzbudzały jego dzieła wśród odbiorców. Inauguracji wystawy towarzyszyła prelekcja Macieja Czyżewskiego, asystenta w pracowni malarstwa oraz pracowni rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz forma teatralna – „Podkowiński – Chrzęsne – impresja” (w której udział wzięli – Anna Lenartowicz – aktorka, autorka scenariusza oraz aktorzy – Julia Mańkowska, Witold Bieliński), przybliżająca twórczość wybitnego malarza, a także jego artystyczno-osobiste powiązania z ostatnim rodem właścicieli Chrzęsnego.
W imprezie uczestniczyła młodzież i nauczyciele z liceów i gimnazjów Powiatu Wołomińskiego. W Chrzęsnem pojawili się również pasjonaci malarstwa Władysława Podkowińskiego, dla których Chrzęsne nieodłącznie kojarzy się z tą postacią. Wydarzenie zgromadziło około osiemdziesięcioro osobową widownię. Przedstawiciele szkół, otrzymali publikację zatytułowaną „100% malarstwa – 60 lat Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie”. Wiedza i pasja pana Macieja Czyżewskiego – malarza i wykładowcy oraz charyzma przekazu aktorów zainteresowały publiczność, która wszystkich wykonawców nagrodziła głośnymi brawami. Projekcja hologramu zawierająca watek W. Podkowińskiego i jego związków z Chrzęsnem, tematycznie dopełniła całości wydarzenia.
Władysław Podkowiński przebywał w Chrzęsnem i w Mokrej Wsi w latach 1891–92. Zapraszany tu na wakacje przez ówczesnych właścicieli majątku, doświadczył ich gościnności i życzliwości. Urokliwe wiejskie klimaty dostarczyły mu natchnienia do namalowania wielu niezwykłych pejzaży, scen rodzajowych i portretów. Tutaj artysta doświadczył również żarliwego uczucia, które jako niespełnione, przyniosło mu rozgoryczenie, poczucie porażki, ale też stało się inspiracją do powstania jego najbardziej znanego dzieła „Szał uniesień”. Obraz o niezwykle intrygującej treści, namalowany z wielką ekspresją, a podkreślony wyrazistą kolorystyką i wielkim formatem, wywołał wśród ówczesnego społeczeństwa wielkie emocje. Osiągnął niezwykłą popularność,
a towarzysząca jemu atmosfera tajemniczości, przysporzyła artyście jeszcze większej popularności. Władysław Podkowiński zmarł w wieku 29 lat pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny. Wiele najbardziej znanych obrazów malarza powstało w Chrzęsnem, co jest niezwykle ciekawym wątkiem w historii tego miejsca.
Wystawę, w tym kopię słynnego „Szału uniesień” Władysława Podkowińskiego, można będzie oglądać do końca kwietnia 2016 r. Podobnie, jak na wszystkie inne pałacowe wydarzenia kulturalne – wstęp wolny.









