Artur Dutkiewicz Trio – Chrzęsne na Jazzowo – koncert online

Koncertem NIEMEN IMPROWIZACJE: ARTUR DUTKIEWICZ TRIO rozpoczęliśmy tegoroczny cykl: Chrzęsne na Jazzowo.

Program koncertu zawiera muzykę z płyty Artur Dutkiewicz Trio „Niemen Improwizacje”. Są to jazzowe improwizacje, których punktem wyjściowym stały się utwory z repertuaru Czesława Niemena. Znajdują się na niej takie przeboje jak m.in.: Sen o Warszawie, Pod Papugami, Wspomnienie, Bema Pamięci Żałobny Rapsod, Jednego Serca, Czy mnie jeszcze pamiętasz, Marionetki.

Utwory Czesława Niemena trio Artura Dutkiewicza potraktowało jak standardy jazzowe. Stanowią one pretekst do improwizowania za pomocą współczesnych środków wyrazu.

ARTUR DUTKIEWICZ Pianista i kompozytor. „Ambasador jazzu” (Jazz Forum Magazine 12/2012); wystąpił z koncertami (często kilkukrotnie) w blisko 70 krajach świata. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pochodzi z Pińczowa (woj. Świętokrzyskie), jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”,”Jazz Jantar”. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Współpracował ze znakomitymi muzykami, m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym koncertował przez 25 lat tworząc Tomasz Szukalski Kwartet oraz duet Szukalski / Dutkiewicz oraz ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Cypreinem Katsarisem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival / Turcja, Recoleta Mapocho Jazz Festival – Santiago de Chile, Cineast Festival – Luxembourg. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” Kafki i „Taniec Lokatora”.

Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO oraz wykonuje recitale SOLO. Jego ostatnie płyty; „Prana” i „Traveller” wydane w trio oraz solowe „Mazurki” (wszystkie albumy z kompozycjami pianisty) zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata. Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Tylko w ostatnich kilku latach wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny i Australię.

Koncert odbył się bez udziału publiczności. 

Artur Dutkiewicz – fortepian

Andrzej Święs – kontrabas

Łukasz Żyta – perkusja

Zobacz także