Chrzęsne chrzęści literaturą

„Chrzęsne chrzęści literaturą” – to cykl spotkań z dziecięcą, młodzieżową i dorosłą widownią w ramach projektu Chrzęsne – literackie serce Mazowsza.

Pałac w Chrzęsnem – 2 listopada – gościł poetę, pisarza i kulturoznawcę – Michała Książka, który z wyjątkowym znawstwem poprowadził warsztaty kreatywnego pisania dla dzieci pt. „O co chodzi z tym pisaniem”.
Z kolei – o radości życia i sztuce świętowania, o podróży i poznawaniu świata, w pałacowej sali koncertowej – opowiadali gimnazjalistom – Anna Dziewit- Meller oraz Marcin Meller. W cyklu „Książki bez granic”, prelegenci zaprosili młodzież na wyprawę do Gruzji, którą barwnie i żywo opisali w swojej wspólnej, bardzo popularnej książce – „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”.
Nie zabrakło też rozmów o literaturze i filmie. O języku i dialogach w przedwojennych ekranizacjach opowiadał młodzieży Michał Pieńkowski – znawca starego kina, związany zawodowo z Filmoteką Narodową.
Gościem specjalnym wieczornej części programu była, znana z ról na dużym i małym ekranie, Sławomira Łozińska. Pałacowa widownia mogła podziwiać aktorkę w filmie wyreżyserowanym przez Jana Rybkowskiego – „Granica”, a przed projekcją uczestniczyć w rozmowie Sławomiry Łozińskiej ze Stanisławem Zawiślińskim – dziennikarzem, pisarzem.
W spotkaniach, które są bezpłatne, wzięły udział grupy zorganizowane z placówek szkolnych Powiatu Wołomińskiego oraz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tłuszczu.
Projekt „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Głównym organizatorem wydarzenia jest Mazowiecki Instytut Kultury, współorganizatorami są Powiat Wołomiński oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” i Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych „Ab ovo” w Tłuszczu. Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się: Wydawnictwo Literatura, Filmoteka Narodowa, Rada Języka Polskiego, Teatr Polskiego Radia.

Zobacz także