Chrzęsne Chrzęści Polszczyzną – trzeci dzień festiwalu

21 października, w kolejny dzień pałacowych spotkań, gościliśmy prof. Katarzynę Kłosińską, wybitną językoznawczynię, Prezesa Rady Języka Polskiego. Katarzyna Kłosińska, która przez wiele lat prowadziła na antenie Trójki Polskiego Radia audycję „Co w mowie piszczy”, opowiedziała m.in. o wybitnym językoznawcy Walerym Pisarku, który zmarł w 2017 roku.

Podczas spotkania poruszony został również bardzo aktualny temat o hejcie i mowie nienawiści, o tym jak bardzo język może ranić i jak go używać aby tego uniknąć. Prelegentce towarzyszył Mateusz Adamczyk z Instytutu Języka Polskiego. Spotkanie to zostało nagrane i niebawem będzie udostępnione na pałacowej stronie oraz FB.

W kolejnej części dnia, w przypałacowym Spichlerzu, odbyły się warsztaty językowe z Mateuszem Adamczykiem, do którego dołączyła Ewa Lipowicz – dziennikarka Polskiego Radia. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież rozmawiała o tym : Jak mówić, żeby nas rozumiano? Czy język łączy, czy dzieli? Czy mówiąc komunikujemy się z innymi i czy istnieje język psychopatów?

Środowe wydarzenia zakończyło autorskie spotkanie z Grzegorzem Kasdepke – najchętniej czytanym polskim autorem książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego książek uzyskały status bestsellera. Autor opowiedział zebranej najmłodszej publiczności o pracy pisarza, o swoich najnowszych książkach i o tym skąd czerpie na nie pomysły. Grzegorz Kasdepke z wielką cierpliwością odpowiadał na niekończące się pytania dzieci i odczytywał fragmenty swoich książek. Maluchy wyszły oczarowane, a spotkanie z ulubionym pisarzem na pewno długo zostanie w ich pamięci.

Zobacz także