Tegoroczna, 6 edycja programu Chrzęsne – Literackie Serce Mazowsza, w której „chrzęścimy polszczyzną z Norwidem”, odbywa się ponownie w warunkach pandemicznych. Z racji tego, program dostosowaliśmy do możliwości organizacyjnych szkół biorących udział w pałacowych wydarzeniach.
28 października na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy dr Agatę Hącię z Fundacji PRO.PL. Językoznawczyni i „ekspertka od polszczyzny” podczas swojego wykładu mówiła o tym jak wnikliwie słuchać i skutecznie przekonywać, oraz do czego służy nam kultura języka polskiego.
29 października, w kolejnym dniu festiwalu literackiego, mieliśmy przyjemność wysłuchać Jarosława Górskiego, który poddał pod dyskusję temat nieśmiertelności arcydzieła, co decyduje o tym, że coś jest arcydziełem i jak nie wpaść w pułapkę „czytań łatwych i przyjemnych”.
Tego samego dnia, tuż po wykładzie Jarosława Górskiego, Pałac w Chrzęsnem odwiedziła Maja Komorowska, której towarzyszył Marek Zagańczyk. Spotkanie oscylujące wokół twórczości Cypriana Norwida wzbudziło żywe zainteresowanie zgromadzonej młodzieży, której postać poety jest wyjątkowo bliska, gdyż jest on patronem szkoły, do której uczęszczają. Marek Zagańczyk, wieloletni redaktor „Zeszytów literackich”, w niezwykły sposób opowiadał o Norwidzie, zaś całość uzupełniona była cudownym dialogiem z Mają Komorowską i jej mistrzowskimi recytacjami.
„Chrzęsne chrzęści polszczyzną z Norwidem” współorganizowane jest z Mazowieckim Instytutem Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.