Chrzęsne – literackie serce Mazowsza

Dzięki współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury z Powiatem Wołomińskim, w Pałacu w Chrzęsnem, rozpoczyna się kilkumiesięczny program promujący literaturę i czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”. 

Jego odbiorcami są  mieszkańcy powiatu wołomińskiego – w tym uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczyciele, animatorzy kultury, seniorzy i studenci UTW. Uroczysta inauguracja, którą uświetni spotkanie z Mają Komorowską, odbędzie się 21 września w Pałacu w Chrzęsnem. Hasło przewodnie i zarazem motto programowe brzmi: „Chrzęsne chrzęści literaturą”.

W wydarzeniach wezmą udział ulubieni twórcy małych i dużych czytelników, autorzy nagradzanych książek, językoznawcy, wykładowcy filmowi, realizatorzy słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz znakomici polscy aktorzy. Program obejmuje spotkania autorskie, warsztaty językowe i literackie, konkursy, pokazy filmów, czytanie literatury i słuchowiska radiowe. Zapraszamy na zajęcia z kreatywnego pisania Sylwii Chutnik, debatę o literaturze Michała Książka i Jerzego Sosnowskiego, premierę książki Pawła Beręsewicza „Poczet psujów polskich” oraz rozmowy o wielkiej małej literaturze z Grzegorzem Kasdepke. W podróż do Gruzji zabierze słuchaczy Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, a z Anną Onichimowską poznamy problemy i marzenia nastolatków z innych państw. Nie zabraknie też filmu – w świat magii Starego Kina młodych widzów wprowadzi Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, a o portretach kobiecych w polskim kinie opowie reżyser i filmoznawca Stanisław Zawiśliński. Ponadto wysłuchamy najlepszych słuchowisk Teatru Polskiego Radia, którym będą towarzyszyć rozmowy z ich twórcami.

Wstęp wolny

Zobacz także