23 października, podczas czwartego dnia programu Literackiego Serca Mazowsza, Pałac w Chrzęsnem gościł blisko 200 uczniów ze szkół z Urli, Wołomina, Tłuszcza, Postolisk i Strachówki.
Najmłodsze dzieci spotkały się z pisarzem, nauczycielem i polonistą Jarosławem Górskim, który opowiadał o swojej książce „Strzała dla komendanta. Historia przed 100 lat”. Wraz z autorem najmłodsza widownia przeniosła się do dawnych czasów, aby z zaciekawieniem wysłuchać opowieści o obowiązkach swoich rówieśników, ich zabawach, a także o zwyczajach sprzed wieku.
Dla najmłodszej widowni, wtorkowego przedpołudnia, zorganizowane zostały również warsztaty plastyczne z Ewą Solarz, kuratorką wystaw i autorką „Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu”.
Popołudniowe spotkania, o godzinie 13.00 i 14.30, skierowane były do młodzieży. Na spotkaniu z Mateuszem Adamczykiem, popularyzatorem wiedzy o języku polskim, poruszany był temat nowoczesnego języka pod hasłem : „Słowa na wybiegu, czyli o modzie w języku”.
Na kolejnym wykładzie z Joanną Mikołajczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, młodzież rozmawiała o filmach grozy, historii wampirów, a także o tym „Co robi wampir, który nie straszy? O wampirze we współczesnej kulturze popularnej”.
Podczas czwartego dnia pałacowych spotkań, po raz kolejny odbyły się również warsztaty dziennikarskie dla młodzieży „Czy mówimy tym samym językiem ?”.
Kolejne spotkania z literaturą i językiem już 6 listopada. Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w pałacowych wydarzeniach.