Chrzęsne – literackie serce Mazowsza

Dzięki współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury z Powiatem Wołomińskim, w Pałacu w Chrzęsnem, rozpoczyna się kilkumiesięczny program promujący literaturę i czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza”

Jego odbiorcami są mieszkańcy powiatu wołomińskiego – w tym uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczyciele, animatorzy kultury, seniorzy i studenci UTW. Uroczysta inauguracja tego wyjątkowego programu edukacyjno-kulturalnego poświęconego literaturze i językowi odbyła się 21 września w Pałacu w Chrzęsnem.

Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury – Iwona Wujastyk oraz Elżbieta Szymańska, reprezentująca Dział Teatru MIK, koordynator przedsięwzięcia, szczegółowo przedstawiły zamysł, ideę i program cyklicznych spotkań, m. in., z twórcami i językoznawcami. Zostało wyakcentowane hasło przewodnie i zarazem motto programowe: „Chrzęsne chrzęści literaturą”. W wydarzeniach wezmą udział ulubieni twórcy małych i dużych czytelników, autorzy nagradzanych książek, wykładowcy filmowi, realizatorzy słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz znakomici polscy aktorzy. Program obejmuje spotkania autorskie, warsztaty językowe i literackie, konkursy, pokazy filmów, czytanie literatury i słuchowiska radiowe.

Powiat Wołomiński reprezentowali Starosta Adam Łossan oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu – Katarzyna Pazio, która poprowadziła uroczystość. Na widowni pałacowej sali koncertowej zasiedli, m. in., dyrektorzy szkół z terenu powiatu, Burmistrz Gminy Tłuszcz – Paweł Bednarczyk oraz Zastępca Dyrektora ds. artystycznych w MIK – pani Izabela Bednarczyk.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli – Maja Komorowska – aktorka teatralna i filmowa, Profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Stanisław Klawe – bard, autor i kompozytor, wykonawca ballad i utworów satyrycznych.

Spotkanie z Mają Komorowską przebiegało w wyjątkowym nastroju – podziw publiczności budziły nie tylko mistrzowsko prezentowane przez aktorkę utwory poetyckie, ale także wątki dotyczące własnej twórczości pisarskiej, czy te zupełnie osobiste. Aktorka umiejętnie kreowała spotkanie z publicznością – poprzez humoreskę do chwil powagi i wzruszenia. Ponad wszystko podkreślała wagę słów, i tych wysublimowanych, poetyckich, i tych najprostszych, codziennych, które zyskują ogromne znaczenie, budując serdeczne relacje międzyludzkie.

Po występie, Maja Komorowska podpisywała książkę, napisaną wspólnie z Tadeuszem Sobolewskim – „Pytania, które się nie kończą”, chętnie także podejmowała rozmowy i pozowała do zdjęć. Odbiorcy wydarzenia zostali zaproszeni na poczęstunek, który rozpoczęła Dyrektor Iwona Wujastyk prezentacją i rozkrojeniem tortu w formie książki, w której zostało zapisane – „Chrzęsne, literackie serce Mazowsza”.

Szczegóły dotyczące zapisów na kolejne spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, będzie można odszukać na stronach Pałacu w Chrzęsnem oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury od poniedziałku – 26 września.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz także