Dożynki Powiatowo – Gminne 2016

Tegoroczne Święto Plonów, Powiat Wołomiński zorganizował wspólnie z gminą Tłuszcz w Pałacu w Chrzęsnem.

Już po godz. 10.00 przybyły do Chrzęsnego pierwsze delegacje z wieńcami dożynkowymi. Uroczystość rozpoczął korowód, na którego czele szli starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli Beata i Michał Walaśkiewicz ze wsi Kozły. Korowód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. W samo południe odprawiona została Msza Święta polowa w intencji rolników, sadowników i ogrodników, celebrowana przez Proboszcza Parafii w Postoliskach. Tuż po Eucharystii głos zabrali gospodarze Dożynek: Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski oraz Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, którzy podziękowali gospodarzom za ogromny trud włożony w uprawę roli i zbiory, a także za „dar chleba”. Swoje słowa uznania dla pracy rolników wyrazili również obecni na uroczystości goście: poseł Piotr Uściński i radny powiatowy Janusz Tomasz Czarnogórski.

Po przemówieniach Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Tłuszcza podzielili się chlebem z wszystkimi obecnymi na Dożynkach mieszkańcami gminy i okolic.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Chrzęsnem obfitowały w liczne konkursy i zabawy. Do tych najważniejszych trzeba zaliczyć „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy” z główną nagrodą w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Wołominie i Urząd Miejski w Tłuszczu. Decyzją komisji konkursowej za najpiękniejszy wieniec dożynkowy uznano wytwór rąk Pań ze wsi Chrzęsne. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 1000 zł przypadła delegacji wsi Sitki. Trzecie miejsce zdobył wieniec z Jarzębiej Łąki. Komisja przyznała również 2 wyróżnienia: dla wieńca z Myszadł i Roszczepu. Pozostałe delegacje otrzymały nagrody pocieszenia.

Inne konkursy, na wyniki których czekały z niecierpliwością głównie gospodynie z gminy Tłuszcz, to konkursy pn. „Uczta pierogowa” (na najsmaczniejsze pierogi), „Najsłodsza gospodyni Dożynek” (na najlepsze ciasto tradycyjne) oraz „Tradycja w słoiku zamknięta” (na najsmaczniejsze przetwory z owoców i warzyw). Rozstrzygnięto również Konkurs na najaktywniejszego sołtysa i najaktywniejsze sołectwo oraz na najładniejszy ogródek przydomowy i najaktywniejszego pszczelarza.

Podczas Dożynek można było również zwiedzić Pałac w Chrzęsnem oraz wziąć udział w otwarciu wystawy prac Sławomira Pycińskiego. Chętnych nie brakowało.

Do późnych godzin wieczornych, mimo deszczowej pogody, publiczność bawiła się przy występach Kabaretu KaŁaMasz oraz na koncertach zespołów JK&JM, MIRAGE, SAMI SWOI. Muzyczną gwiazdą tego dnia był zespół LONG & JUNIOR.

Kolejne Święto Plonów dopiero za rok. Zapraszamy na nie już dziś.

Zobacz także