Inauguracja wystawy Aleksandry Jasińskiej-Nowickiej

Pałac w Chrzęsnem, 11 marca 2018, niedziela – inauguracja wystawy:

Aleksandra Jasińska-Nowicka – wystawa rysunków i pasteli

Powiat Wołomiński, we współpracy z Konstancińskim Domem Kultury, zaprezentował w salach Pałacu w Chrzęsnem prace Aleksandry Jasińskiej-Nowickiej, najstarszej córki Zdzisława Jasińskiego, znanego niegdyś warszawskiego malarza i pierwszego właściciela willi „Świt” w Konstancinie. Artystka obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i wrażliwością na piękno tworzyła przenikliwe portrety osób z najbliższego otoczenia w tym przedstawicieli warszawskiej, lwowskiej i krakowskiej inteligencji. Jej niezwykłe dzieła naznaczone są skupieniem i wnikliwością, zachwycają kunsztem.

Tak, jak ujmuje to kurator wystawy, Hanna Kaniasta, należy podkreślić, że „artystka obracała się w kręgu artystyczno-ziemiańskim, związanym z Pałacem w Chrzęsnem. W latach 30. I 40. XX wieku bywała często w pobliskim Ulasku, folwarku wydzielonym niegdyś z majątku Chrzęsne, należącym w tym czasie do Adama Wiśniewskiego, męża swojej młodszej siostry Jadwigi z Jasińskich Wiśniewskiej. Adam Wiśniewski, w czasie okupacji zarządzał majątkiem Chrzęsne, należącym wówczas do jego ciotki Wincentyny z Koskowskich Karskiej”.

W ostatnie niedzielne popołudnie, Pałac w Chrzęsnem gościł potomków rodzin z nim związanych, a także wszystkich tych, którzy interesują się historią polskiego ziemiaństwa.

Zobacz także