Jesienny Plener Malarski

W dniach 21-27 września 2015r. odbył się Jesienny Plener Malarski w Pałacu w Chrzęsnem pt. PĘDZLEM – SŁOWEM – MUZYKĄ MALOWANE. MAZOWSZE ROMANTYCZNE – MAZOWSZE DZISIAJ

Zgodnie z tradycją Chrzęsne ponownie staje się miejscem przyjaznym artystom. W tym roku wczesną jesienią odbył się pierwszy ogólnopolski plener malarski profesjonalistów. Wzięło w nim udział 13 malarzy z Polski i z zagranicy:

  • Aleksandra Flis z Kalisza,
  • Olga Sienko i Zdzisław Majrowski z Warszawy, ale ostatnio mieszkający i tworzący w Londynie,
  • Grzegorz Wróbel z Warszawy,
  • Wanda Gostyńska, Natalia Wegner, Paulina Kowalczyk i Anna Łapińska z Poznania,
  • Grażyna Komorska z Elbląga,
  • Gagik Parsamian z Gdńska
  • oraz Małgorzata Chwiałkowska, Adam Pochopień i Edward Ciołczyk z Krakowa.

Kuratorem pleneru i wystawy była Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska. W czasie tygodniowego pobytu artyści tworzyli malarskie impresje Pałacu w Chrzęsnem ale też innych ciekawych miejsc z terenu powiatu. Wśród technik malarskich dominowały oleje i akryle na płótnie, powstały też akwarele, kolaże i grafiki. Wernisaż prac odbył się w niedzielę 27 września br. i przyciągnął duże grono gości. Na wystawie znalazło się ponad 50 obrazów powstałych w czasie pleneru, ale też wystawione były inne prace artystów, w tym cykl pasteli Wandy Gostyńskiej i unikatowe malowane jedwabie Grażyny Komorskiej.

Na niedzielne popołudnie oprócz wernisażu przygotowane były dodatkowe atrakcje. Gościom pałacu zaprezentowana została historia obiektu, poezję i prozę C.K. Norwida czytała G. Krzyżanowska i A. Bieszczad, a nastrojowy klimat imprezy stworzył koncert muzyczny pt. „Barwy jesieni”. Pani Julia Sobieska przy akompaniamencie fortepianu i gitary śpiewała ballady folkowe, a także poezję śpiewaną.

Zobacz także