Koncert w ciemności

Jubileuszowa Jesień Pałacu w Chrzęsem została uroczyście inaugurowana wyjątkowym koncertem fortepianowym. W minioną sobotę pałac pogrążył się w ciemnościach…..A to wszystko po to, by wywołać szczególną atmosferę podczas nokturnowego koncertu fortepianowego Marii Gabryś-Heyke.

Nokturn (z łac. nocturnus: nocny) jest to muzyczny utwór inspirowany poetyckim nastrojem nocy, zazwyczaj spokojny, zrównoważony, ale też wielce emocjonalny, a miejscami nawet porywczy. Pewnym jest, że nokturny są utworami pełnymi uniesień, stąd nieprzypadkowe umiejscowienie fortepianu pod słynnym „Szałem uniesień” Podkowińskiego, z którym te tony doskonale rezonują.

Kameralne warunki pałacowej sali, subtelna poświata ultrafioletu, historyczny fortepian, przy którym zasiadła wybitna pianistka prof.Maria Ludwika Gabryś –Heyke, to wszystko sprawiło, że ten wieczór okazał się prawdziwą liryczną podróżą. Zastąpienie zmysłu wzroku zmysłem słuchu pozwoliło publiczności niejako odkryć muzykę na nowo, bo unoszące się dźwięki utworzyły nam pełne emocji obrazy. „Koncert w ciemności” był wielowymiarowym spotkaniem z muzyką, a większość uczestników pierwszy raz uczestniczyła w takim projekcie. Słysząc pełne zachwytu opinie, nie mamy złudzeń, że smakowanie dźwięków w ciemności, jest niczym leczenie dźwiękami, jest zagłębieniem się we własny świat uczuć, uwolnieniem od nadmiaru stresu i uzyskaniem pełnej harmonii.

Na tę muzyczną, nocną wędrówkę z nokturnem, zabrała nas prof. Maria Gabryś-Heyke – pianistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych specjalizującą się w grze na instrumentach historycznych. Jest ona absolwentką prestiżowych uczelni muzycznych: w Lucernie (Szwajcaria) oraz Akademii F. Chopina w Warszawie. Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Występowała w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed cesarzem Japonii Akihito. Brała udział w festiwalach chopinowskich na całym świecie oraz ma na swym koncie znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych.

Na chrzęśnieński koncert artystka wybrała nokturny Chopina, Szymanowskiej, Gutmanna, Fielda i Mikulego.

W związku z tym, że padło wiele pytań o kontynuację projektu, odpowiadamy że na pewno jeszcze niejeden koncert w ciemności przed nami, może tym razem zamiast nokturnów wybrzmią ballady?

Serdecznie dziękujemy że byliście z nami! Do zobaczenia!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Zobacz także