Koncert MAREK NAPIÓRKOWSKI TRIO z cyklu: Chrzęsne na Jazzowo

Starosta Wołomiński Adam Lubiak zaprasza do Pałacu w Chrzęsnem na koncert MAREK NAPIÓRKOWSKI TRIO z cyklu: Chrzęsne na Jazzowo.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia. Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników „Jazz Forum”, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. W lutym 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej, a od grudnia 2017 roku prowadzi swoją autorską audycję na antenie radia Chilli Zet. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: Szukaj w snach (2018), WAW-NYC (2017), Sextet – Trójka Live (2016), Celuloid (2015), UP! (2013), KonKubiNap (2011), Wolno (2007, złota płyta), NAP (2005). Na jego płytach zagrali m.in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. W latach 1993-2004 Marek Napiórkowski był współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie pisma „Jazz Forum”. Podczas osiemnastoletniej współpracy z Anną Marią Jopek Napiórkowski partycypował we flagowych projektach artystki, będąc jednocześnie jej najbliższym muzycznym partnerem. Spośród wielu przedsięwzięć z AMJ warto wymienić album Pat Metheny & Anna Maria Jopek „Upojenie” oraz będący uwieńczeniem tej współpracy koncert „Upojenie” z Patem Metheny w Sali Kongresowej w Warszawie; trasy „ID” oraz „Jo & Co” z udziałem Richarda Bony, Mino Cinelu i Dhafera Youssefa; wspólny koncert z Ivanem Linsem oraz projekty: „Polanna” z udziałem Gonzalo Rubalcaby i Gila Goldsteina oraz „Sombremesa” (w wersji koncertowej) z udziałem luzofońskich muzyków jak Yami, Marito Marquez czy João Balão.

W 2012 roku zagrał w zespole Marcusa Millera z gościnnym udziałem Angélique Kidjo. Podczas Brussels Blues Festival pojawił się u boku bluesowego harmonijkarza Sugar Blue. Był gościem Klausa Doldingera (Passport) na koncercie w Berlinie. Zagrał polską trasę koncertową z Adamem Holzmanem. W ramach projektu Global Sound dzielił scenę z francuskim basistą jazzowym Hadrienem Feraudem oraz amerykańskim perkusistą Poogiem Bellem. Jako współproducent i autor większości kompozycji od kilkunastu lat współpracuje z Dorotą Miśkiewicz. Uczestniczył w niezliczonej ilości projektów i nagrań takich artystów, jak: Tomasz Stańko, Henryk Miśkiewicz, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Urszula Dudziak. Latem 2017 roku był gościem unikatowego wydarzenia Guitar Summit, gdzie w krakowskim ICE wystąpił w towarzystwie mistrza gitary Mike’a Sterna. Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jarosława Śmietany z takimi postaciami, jak Mike Stern, John Abercrombie, Ed Cherry i Wojciech Karolak. Od 2010 roku jest gospodarzem Jeleniogórskiego Festiwalu Jazzowego. W jego autorskich projektach uczestniczyli już m.in. Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Stanisław Soyka i Anna Maria Jopek. Jest inicjatorem orkiestrowego przedsięwzięcia będącego hołdem dla muzyki zespołu Dire Straits, który realizuje z Kubą Badachem i Krzysztofem Herdzinem oraz czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi. Koncerty zespołu to mieszanka żywiołowej, pełnej energii improwizowanej muzyki, ekspresyjnych partii solowych, ale także tonowanych, lirycznych ballad. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Wraz z Markiem Napiórkowskim wystąpią znani muzycy jazzowi: Michał Kapczuk i Paweł Dobrowolski.

zapraszamy:Niedziela, 23 czerwca 2019, godz. 16:00
miejsce:Pałac w Chrzęsnem

Zobacz także