„Królowa i Szekspir” w Pałacu

Teatr Twojej Wyobraźni w Chrzęsnem – Królowa i Szekspir / słuchowisko i spotkanie z MARIĄ PAKULNIS oraz JANUSZEM KUKUŁĄ. Zapraszamy na kolejne już spotkanie z Teatrem Polskiego Radia w Chrzęsnem, które odbędzie się w ramach projektu Chrzęsne – literackie serce Mazowsza.

10.11.2016 r. (czwartek) godz. 17.30
Miejsce spotkania: Pałac w Chrzęsnem, ul.Pałacowa 1,
wstęp wolny

Po słuchowisku rozmowę z twórcami – aktorką Marią Pakulnis i reżyserem, poprowadzi Krzysztof Sielicki, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Królowa i Szekspir opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I, zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Królowa po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.

Autor:
Esther Vilar
Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator
Adaptator:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir)


Cały program wszystkich wydarzeń: www.mik.waw.pl/projekty

Główny Organizator – MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY
Współorganizatorzy – POWIAT WOŁOMIŃSKI, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych NADZIEJA, Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO w Tłuszczu
Partnerzy – WYDAWNICTWO LITERATURA, FILMOTEKA NARODOWA, RADA JĘZYKA POLSKIEGO, TEATR POLSKIEGO RADIA

Zobacz także