Melodie dla Anny w Pałacu w Chrzęsnem

Tegoroczny Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka”, poświęcony legendarnej wokalistce, swoje zakończenie miał w Pałacu w Chrzęsnem.

Festiwal Piosenki Anny German „EURYDYKA” w Mińsku na Białorusi stworzyła Marina Tawarnicka. Przegląd promuje twórczość Anny German i kultywuje pamięć o tej niezwykłej artystce. Festiwal ma charakter ogólnobiałoruski, ale w sposób szczególny kierowany jest do tamtejszego środowiska Polaków. Marina Tawarnicka jest propagatorką kultury polskiej na Białorusi i skupia wokół siebie wiele osób zaangażowanych w tą ideę. Współpracuje także z Ambasadą Polską w Mińsku, która wspiera finansowo i logistycznie projekt festiwalowy. Po raz kolejny laureaci festiwalu przyjechali z koncertami do Polski. W tym roku koncerty odbyły się m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Szczawnie Zdroju, Kudowie Zdroju, Karpaczu, a dwutygodniowe turnee zakończyło się w Chrzęsnem. W Pałacu na koncercie finałowym gościliśmy 24-osobową grupę artystów. Marina Tawarnicka dyrektor artystyczna i organizatorka festiwalu przedstawiając białoruskich artystów podkreśliła, że większość tych osób ma polskie korzenie i jest zakochana w Polsce. Koncert poprowadzili: gość specjalny Iwan Iliczew Wołkanowski z Moskwy – producent muzyczny, śpiewak, biograf i autor książek o artystce Annie German laureat festiwalu Tańczące Eurydyki 2003 rok oraz Aurelia Sobczak aktorka, reżyser i od kilku lat „przyjaciółka” Festiwalu i jego organizatorów.

Na plenerowej scenie Pałacu w Chrzęsnem wybrzmiały niezapomniane polskie przeboje Anny German oraz utwory mniej znane, które artystka wykonywała po rosyjsku oraz w językach ojczystych krajów, w których koncertowała. Utwory muzyczne przeplatały fragmenty biografii artystki czytane przez Iwana Wołkanowskiego. Usłyszeliśmy m.in. tytułowy utwór festiwalu „Tańczące Eurydyki”, melancholijne i refleksyjne „Wspomnienie”, „Nie wolno mi”, „Pomyśl o mnie”, a na zakończenie koncertu wybrzmiał przejmujący „Człowieczy los”. Solistom towarzyszył wielokrotny laureat białoruskich i międzynarodowych konkursów i festiwali Zespół Instrumentalny „Ars Longa” z Rakowa. Wśród wykonawców znaleźli się zwycięzcy poprzednich edycji i tegorocznej edycji festiwalu: laureatka I nagrody VII Festiwalu” Eurydyka” – solistka Teatru Wielkiego w Mińsku Natallia Akinina, zdobywczyni Grand-Prix VI edycji, solistka Białoruskiej Państwowej Filharmonii – Halina Sokolnik, zdobywczyni Gran-Prix trzeciego Festiwalu Eurydyka, solistka zespołu Ars Longa – Julia Skurko oraz gość specjalny festiwalu – Nadzieja Brońska. Niezwykłym głosem do złudzenia przypominającym Annę German, zachwyciła Halina Sokolnicka. Tegoroczną specjalną Nagrodę Festiwalu za najlepsze wykonanie piosenki w języku polskim – zdobyła Daria Kulinkowicz, a nagrodę specjalną w kategorii soliści od 15 lat – Maria Subocz.

Publiczność pałacowa zgromadzona bardzo licznie w przypałacowym parku z wielkim entuzjazmem przyjęła niedzielny koncert „Melodie dla Anny”. Bisom nie było końca. Artyści odjechali na Białoruś zachwyceni polską gościnnością i życzliwością, zaś publiczność pałacowa została z nadzieją na kolejne wzruszające, muzyczne spotkania.

Zobacz także