„Morze herbaty” wypełniło sale Pałacu w Chrzęsnem

Camellia sinensis – to roślina, z której powstaje napar w Polsce potocznie zwany herbatą, a który znany jest w Chinach od około 2.500 lat p.n.e. W krainie herbaty napój ten uchodzi za magiczny, a jego przyrządzanie i picie jest sztuką wymagająca odpowiedniej celebracji.

Chińskie powiedzenie „Usiądź i napij się herbaty” jest nie tylko zaproszeniem do skosztowania naparu, ale zawiera głębszą filozofię utożsamianą ze spokojem, medytacją i nawiązywaniem relacji międzyludzkich.
„Morze herbaty” to prezentacja, która odbyła się w Pałacu w Chrzęsnem w sobotę 7 stycznia, a w oryginale jest to nazwa jednego z naczyń używanych w sztuce parzenia i serwowania herbaty.

Pani Anna Włodarczyk sinolog, mieszkająca na stałe w Japonii, wiedzę o tej sztuce nabyła w czasie studiów w Chinach i na Tajwanie. Tam odkryła wszechobecność herbaty, jej bogactwo oraz tajniki parzenia i serwowania. Wiedza tą podzieliła się z gości Pałacu w Chrzęsnem prezentując w teorii i w praktyce chińską kulturę herbaty.

Według Chińczyków „medytacja i herbata mają ten sam smak”, a za sprawą prezentacji pani Anny Włodarczyk powiedzenie to stało się bardziej zrozumiałe. Zaprezentowała ona gongfu cha – oryginalny sposób przyrządzania herbaty. Zgromadzeni goście mieli wyjątkową okazję skosztowania tak przyrządzonego napoju i zachwycenia się jego oryginalnym aromatem. Pokaz sztuki herbaty odbywał się z użyciem specjalnej zastawy i akcesoriów. Mnóstwo miniaturowych naczynek stworzyło piękną, orientalną oprawę tego wydarzenia. Ceramika wykorzystywana w pokazie to wyroby artystyczne przystosowane do ceremoniału herbaty. Część z nich wykonała p. Ania – sinolog, ale też artystka ceramik. Wyroby z czerwonej gliny posiadają niezwykłą zdolność wydobywania subtelnych smaków i aromatów herbaty. Do każdego rodzaju tego orientalnego napoju używa się osobnych naczyń.

„Chińska sztuka herbaty” to niezwykłe wydarzenie prezentujące informacje o historii, rodzajach, sposobach parzenia, kulturze i znaczeniu herbaty. Chiny są krajem jej odkrycia, tam uprawia się ją i nadal praktykuje tradycyjną sztukę parzenia i picia herbaty.

Zobacz także