New Bone w Pałacu w Chrzęsnem

Miłośnicy jazzu mieli okazję wysłuchać dawki fantastycznego jazzu. Zespół New Bone, występujący w niedzielne popołudnie w pałacu w Chrzęsnem plasuje się na szczytach europejskiej sceny jazzowej. Istnieje od ponad 20. lat, koncertując na terenie Polski, Europy oraz w różnych zakątkach świata.

Jazz narodził się około 1900 roku w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce początki tego gatunku muzycznego sięgają lat 20.tych XX wieku. Pod koniec lat 30.tych jazz był promowany przez Polskie Radio, które poświęcało mu bardzo dużo czasu antenowego. Wówczas powstawały słynne big bendy jazzowe, w tym Henryka Warsa. Po II wojnie światowej jazz w Polsce był uznany za „wrogi styl imperjalistyczny”, ale mimo to grany był nieoficjalnie. W latach 50.tych ten gatunek muzyczny wrócił do łask i wówczas powstały pierwsze festiwale jazzowe – w 1956 w Sopocie a w1958 słynny Jazz Jamboree.


Zespół występujący w niedzielne popołudnie w pałacu w Chrzęsnem plasuje się na szczytach europejskiej sceny jazzowej. Istnieje od ponad 20. lat, koncertując na terenie Polski, Europy oraz w różnych zakątkach świata. W niedzielnym koncercie wybrzmiały utwory z wydanych wcześniej pięciu płyt, ale też kompozycje nowe, które znajdą się na kolejnej płycie. Pałacowa publiczność wysłuchała kompozycji Tomasza Kudyka – trębacza, lidera grupy, któremu towarzyszyli znakomici wirtuozi: Bartłomiej Prucnal – saxofon, Mateusz Pałka – fortepian, Maciej Adamczak – kontrbas i Dawid Fortuna – perkusja.


Niektórzy muzykolodzy twierdzą, że jazz nie jest gatunkiem muzycznym, ale formą interpretacji. O słuszności tego stwierdzenia mogliśmy się wczoraj przekonać. New Bone to mistrzowie niezwykłej interpretacji, budowania muzycznej dramaturgii i emocji. Wokalne popisy muzyków to wirtuozeria i maestria w najwyższej klasie. Koncert zespołu New Bone dostarczył niezwykłych przeżyć dla licznie zgromadzonych w pałacu miłośników jazzu. Chrzęsne na jazzowo to propozycja dla wszystkich, którzy pragną słuchać dobrej muzyki w wykonaniu doskonałych artystów.
Zapraszamy Państwa na kolejne pałacowe spotkania muzyczne.

Zobacz także