PodkoWIANKI 2024

Minionej soboty po raz trzeci celebrowaliśmy Noc Kupały w towarzystwie mistrza impresjonizmu Władysława Podkowińskiego.

PodkoWIANKI to chrzęśnieński letni festiwal, który jest jednym z najważniejszych pałacowych wydarzeń w roku. Klimat, jaki panuje tego wyjątkowego popołudnia, jest niezwykły, o czym już wiedzą nasi stali goście, a Ci którzy byli pierwszy raz na pewno będą wracać za rok!

Program festiwalu opracowany był w taki sposób, aby każdy z uczestników mógł poczuć choć cząstkę tej magii, tego czerwcowego mistycyzmu związanego z najkrótszą nocą w roku, podczas której dzieją się prawdziwe cuda natury🌙🍀. Tę bliskość z przyrodą staraliśmy nawiązać poprzez wskrzeszenie dawnych obrzędów takich jak wspólne zaplatanie wianków 🌸🌼🌺 i śpiewanie ludowych piosenek🎤🪗.

Koncerty, jakie odbyły się na naszej plenerowej scenie, były starannie zaplanowane, a artyści którzy się zaprezentowali wzbudzili prawdziwy zachwyt. Jako pierwszy wystąpił Michał Zator – harfista , który wykonał pełen liryzmu koncert, zaskakując wszystkich nie tylko fenomenalną grą na unikatowym instrumencie, ale też genialnym wokalem🎤!

Tuż po Michale Zatorze na scenę wkroczyła znana i lubiana naszej widowni Kamila Malik🎻. Skrzypaczka nie po raz pierwszy skradła serca naszej widowni, a jej charyzmatyczne kompozycje zachęciły wszystkich do tańca💃.

Kolejni artyści, grupa Po To Właśnie 🎸🎤to chyba największa niespodzianka wieczoru. Chyba mało kto spodziewał się, iż w tak emocjonujący i świeży sposób można zinterpretować wiersze polskich poetów. Wielkie brawa za autentyczność, swobodę i moc emocji!

Cykl koncertów zakończył występ Karolina Skrzyńska z zespołem 🪘. Gdyby szukać słów opisujących ich muzykę to użyć trzeba by było takich: wrażliwość, siła głosu zakorzenionego w kobiecości i naturze i harmonia z przyrodą. Było cudownym przeżyciem móc tego osobiście doświadczyć, mamy nadzieję, że odebraliście to Państwo podobnie!😍

Koncertem Karoliny Skrzyńskiej zamknęliśmy pierwszy blok festiwalu.

W dalszej części, równie atrakcyjnej, przyszedł czas na nasze lokalne prezentacje. Jako pierwsza na scenę wyszła grupa przeuroczych dzieci z Zespołu Szkół im. Władysława Podkowińskiego z Mokrej Wsi 👩‍❤️‍👩. Zespół artystyczny pod przewodnictwem pani Pauliny Kaski, swoim wdziękiem i naturalnością zachwycił absolutnie wszystkich. Wielkie brawa 👏 mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku, gdyż bez was nie wyobrażamy sobie kolejnych PodkoWIANEK.

Koło Gospodyń Wiejskich z Letniska Nowy Jadów „Same swoje” to prawdziwa ludowa eksplozja! Chyba nie było nikogo, kto pozostałby w pozycji siedzącej.🤩Dziewczyny byłyście genialne!!!

Jako taka wisienka na torcie (a może różyczka? 😊🌹) pojawiła się grupa kolorowych, cudownych artystów z Klubu Seniora „Uśmiech Jesieni” – Różyczki. Jak mówi ich przewodnicząca Jadwiga Boguszewska „tańczą i śpiewają bo bardzo to kochają”. Różyczki w tym roku obchodzić będą 5️⃣0️⃣-lecie swojej działalności. Grupa swoją energią zaraża wszystkich wokół, a jej występ był pięknym podsumowaniem tegorocznych PodkoWIANEK.

Jak każdego roku, tak i teraz, to popołudnie miało wiele barw dzięki GRH Ludności Cywilnej „Rajski Ptak ” z Tłuszcza . Zaprzyjaźnieni z pałacem, fantastyczni pasjonaci, swoją obecnością dodali kolorytu festiwalowi. W tym roku zaprezentowali się w strojach dworskich i opowiedzieli o zwyczajach ziemiańskich, również tych sobótkowych.

Serdecznie dziękujemy towarzyszącym nam jak co roku kołom gospodyń: Koło Gospodyń Wiejskich w Szymanówku, Koło Gospodyń Wiejskich w Jasienicy „Jamajka”, Koło Gospodyń Wiejskich z Letniska Nowy Jadów „Same swoje”, Koło Gospodyń Wiejskich z Chrzęsnego, dziękujemy kochani🙏. To dzięki ich obecności chyba nikt nie został głodny tego wieczoru.

Warto jeszcze wspomnieć o wystawie plenerowej, którą można było oglądać podczas PodkoWIANEK. Była to pokonkursowa ekspozycja prac wyróżnionych podczas Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. Władysława Podkowińskiego.

Bardzo bardzo dziękujemy, że byliście z nami tej magicznej nocy. Do zobaczenia w Przyszłym roku!!!!

Zobacz także