Premiera filmu „SZAŁ – film dokumentalno-edukacyjny dedykowany twórczości Władysława Podkowińskiego”

Film obejmuje te lata życia, w których swoje inspiracje artysta czerpał mieszkając w majątku ziemskim we wsi Mokra Wieś oraz gościł w Pałacu w Chrzęsnem.

Ten czas wywarł ogromny wpływ zarówno na życie prywatne Podkowińskiego, jak również na jego twórczość. Przebywając w Chrzęsnem i okolicach Władysław Podkowiński stworzył swoje największe dzieła. Majątkiem ziemskim Chrzęsne

i Pałacem w Chrzęsnem oraz mazowiecką wsią było inspirowanych wiele kolejnych prac mistrza.

Celem filmu jest przedstawienie sylwetki wielkiego polskiego impresjonisty na tle wydarzeń społeczno-kulturowych ziemiaństwa polskiego na Mazowszu końca XIX wieku.

By zapewnić prawdę przekazu zawartego w filmie wypowiedzi oraz dokumentacja oryginalnych dzieł Władysława Podkowińskiego konsultowana była z autorytetami eksperckimi, którzy poświęcili swoje badania twórczości tego artysty.

W trakcie prac nad realizacją filmu poszukiwaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania:

• dlaczego pobyt w Pałacu w Chrzęsnem miał tak wielki wpływ na sztukę i życie Władysława Podkowińskiego

• czemu właśnie ten okres życia wielkiego polskiego malarza tak bardzo przyczynił się do uznania Podkowińskiego za największego polskiego impresjonistę końca XIX wieku.

Realizując film dołożyliśmy wiele starań, by zawarte w nim treści niosły przekaz na tyle silny i akceptowalny, żeby film SZAŁ mógł stawać się jednym ze stałych elementów prezentujących dorobek kulturowy Pałacu w Chrzęsnem.

Film ma być impulsem do wskazywania wybitnych artystów, którzy na przestrzeni wieków

w Pałacu w Chrzęsnem odnajdywali swą twórczą wenę. Mistrzów którzy tworząc kulturę inspirowani Pałacem w Chrzęsnem budowali dzieła godne spuścizny dziedzictwa lokalnego

i narodowego.

W filmie są zawarte elementy edukacyjne, które otworzą przed nim możliwość dystrybuowania go w szkołach. Mamy nadzieję, że dla młodzieży szkół uczącej się w powiecie wołomińskim, będzie to na tyle ważny i inspirujący przekaz, by stać się dla niej istotnym i poszukiwanym uzupełnieniem programu nauczania przy zgłębianiu wiedzy dotyczącej np. historii, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, religii i etyki.

Jesteśmy przekonani, że dzięki wartościom zawartym w filmie stanie się on ważnym elementem budowania marki kulturowej powiatu wołomińskiego.

Przesłanie filmu pozwala wierzyć, że znajdzie się on stałym elementem prezentowanym podczas oficjalnych spotkań, a także przy okazji wydarzeń społeczno-kulturowych organizowanych w Pałacu w Chrzęsnem oraz interesującym i twórczym uzupełnieniem

i wartościową formą przekazu tematyki dotyczącej naszego lokalnego dziedzictwa, które tak mocno wpisuje się w dziedzictwo narodowe.

Termin premiery filmu: 23 listopada 2022 roku (środa)

Miejsce premiery filmu: Pałac w Chrzęsnem

Chrzęsne ul. Pałacowa 1

Harmonogram przedsięwzięcia;

• 12 – 12.10 – powitanie gości

• 12.10 – 12.20 – przedstawienie autorów realizujących film oraz geneza powstania filmu

• 12.20 – 13.10 – projekcja filmu – PREMIERA

• 13.10 – 14.00 – dyskusja po premierze

Organizator :

Fundacja Ogarnij Emocje

e-mail: ogarnij-emocje@wp.pl

Zobacz także