Warsztaty w dziedzinie rozwoju osobistego

W sobotę, 06.02.2016 r., w Pałacu w Chrzęsnem, rozpoczęła się pierwsza edycja projektu: Rozwój osobisty – od samoakceptacji do autokreacji.

Warsztaty w dziedzinie rozwoju osobistego poprowadziła Anna Maria Grabińska – m. in. aktorka, psychoterapeutka, dziennikarka, wykładowczyni. Cel autorskich warsztatów: Psychorysunek – trening, stanowiła nauka samoakceptacji, rozwijanie samoświadomości, samowiedzy, umiejętności współpracy, obiektywnej interpretacji rzeczywistości oraz obszarów nieuświadomionych. Test psychologiczny psychorysunku miał określić osobowość – kompetencje osobiste i zawodowe, stres, nonkonformizm, podatność na wpływy.

Wykładowczyni, swoją szeroką wiedzą, formą jej przekazu i zaangażowaniem, uruchomiła i zaciekawiła uczestników. Ujawniły się postawy twórcze, nowe zachowania społeczne, spontaniczność, co zawierało się w założeniach programowych warsztatu.

Drugą część projektu obejmował monodram (korelujący tematycznie z warsztatami) Elżbiety Czerwińskiej (aktorki, producentki teatralnej) zatytułowany „Smażone zielone pomidory” autorstwa Fannie Flagg, w adaptacji i reżyserii Remigiusza Grzeli (polskiego prozaika, poety, dramaturga i reżysera). Fannie Flagg, po zapoznaniu się z rejestracjami spektakli Elżbiety Czerwińskiej i tekstami dramatycznymi Remigiusza Grzeli, wyraziła zgodę na napisanie monodramu wg jej powieści oraz udzieliła licencji na jego eksploatację.

Przedstawienie opiera się na bestsellerowej powieści autorki, na podstawie której powstał kultowy już film produkcji amerykańskiej. Spektakl „Smażone zielone pomidory” zdobył Nagrodę Publiczności na II Festiwalu Monodramów MONOwMANU w Teatrze Małym w Manufakturze w Łodzi w grudniu 2011 r. Elżbieta Czerwińska – prowadzi w nim dialog z publicznością oraz improwizuje jego znaczną część, opowiadając o sobie i swoim życiu. Każdy przebieg spektaklu jest zatem oryginalną, niepowtarzalną całością, dlatego nosi znamiona występu autorskiego. Aktorka kreująca różne postacie, za każdym razem – w żywym planie – buduje przedstawienie niejako od nowa, zarówno na poziomie tekstowym, jak i emocjonalnym, dobierając, w zależności od interakcji z danymi grupami publiczności, różnorodne środki artystycznego wyrazu.

Połączenie warsztatów z przedstawieniem teatralnym stworzyło intersującą dla uczestników formułę programu, dlatego chcielibyśmy kontynuować projekt.

Zobacz także