Wernisaż twórczości Magdaleny Karłowicz pt. Między niebem a ziemią…

Starosta Wołomiński Adam Lubiak zaprasza do Pałacu w Chrzęsnem na wernisaż twórczości Magdaleny Karłowicz pt. Między niebem a ziemią …

„Anioły mogą się wydawać tematem banalnym, zazwyczaj ich idealne, słodkie figurki pełnią funkcję ozdoby lub czegoś w rodzaju współczesnego amuletu. Aniołom Magdaleny Karłowicz daleko do doskonałości – nie mają idealnych proporcji, szumnych skrzydeł i falistych włosów. Smukłe z gładko ogolonymi głowami, przygięte, zrezygnowane, z bezradnie opuszczonymi dłońmi, nie potrafią się unieść. Skarlały skrzydła, stopy wrosły w ziemię, więc nawet jeśli wznoszą głowę i wspinają się na palce, ich kruche ciała więzną w splotach mocnych sznurów. Tak naprawdę to ludzie, jak mówi portugalski noblista Jose Saramago: „…ludzie bowiem to anioły bez skrzydeł, i to jest właśnie takie piękne, urodzić się bez skrzydeł i wyhodować je sobie…”.  W takim kontekście pozostałe niewielkie figury przedstawiające ludzkie postacie, np. „Matki Polki”, są naturalną kontynuacją tego cyklu, nieantycznie piękne, z odciśniętym piętnem życia, w zastygłych gestach czułości, miłości, zrezygnowania, pokory, niekiedy z buntem pomarańczowych włosów. Niektóre z nich zachowały nawet fragmenty skrzydeł, schowanych i tylko czasem wystających spod ciasno zasznurowanych ubrań. Pokiereszowane, pokaleczone kryją się w zasznurowanych gorsetach zasad i konwenansu, a może chowają w swoich pocerowanych ciałach nadmiar uczuć, tłumionych emocji i leków”.

Małgorzata Nikolska – historyk sztuki, muzeolog, kurator   (fragment tekstu „Ślady na piasku” w Krainie Bugu)

Magdalena Karłowicz, artystka, rzeźbiarka, która mieszka i tworzy w Dąbrówce, w powiecie wołomińskim. Bliskie są jej również inne dziedziny sztuki, jak: rysunek, ceramika czy grafika. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego im. W. Gersona w Warszawie oraz Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, Wydziału Sztuk Pięknych – Kierunku Rzeźba. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2004 r. w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. Uczestniczka wystaw zborowych, indywidualnych, plenerów, sympozjów, aukcji i targów sztuki.

zapraszamy:Niedziela, 23 czerwca 2019, godz. 15:00
miejsce:Pałac w Chrzęsnem

Zobacz także