Wernisaż wystawy malarstwa Aśki Mendys-Gatti

Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, w ostatnie niedzielne popołudnie (9 września), inaugurował wystawę malarstwa Aśki Mendys-Gatti.

Artystka ukończyła Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Pracowała na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.  W stanie wojennym, wyszła za mąż za włoskiego przemysłowca    i wyjechała z kraju osiedlając się najpierw w Monzy, a później  w Vedano al Lambro koło Mediolanu. Jak sama autorka konstatuje – „… ale niech nikt nie wiąże tego wyjazdu z wielką polityką. To była po prostu miłość…, a jej owoce to dwaj synowie – Fryderyk  i Ludwik, dla których zarówno język polski jak i polska kultura nie są obce”. Malarstwo zafascynowało ją już w młodości. Ale tak naprawdę zaczęła malować i wystawiać w 2003 roku, po śmierci męża. Nigdy nie potrzebowała dużo snu, więc nocą sięgała po pędzel. Malarstwo  przyniosło jej sporo satysfakcji. Nieoczekiwanie posypały się zaproszenia na kolejne pokazy. Zaczęła świetnie funkcjonować na włoskim (i nie tylko) rynku sztuki. Jej twórczość — zróżnicowana tematycznie, inspirowana codziennością – zaliczana jest do pop-artu  i fotorealizmu. Wystawy  (w Rzymie, Mediolanie i Paryżu), wyróżnienia (m.in. podczas VII edycji Biennale d’Arte Internazionale) i przychylne recenzje dostarczały satysfakcji i poczucia spełnienia w realizacji nowej pasji, jaką coraz mocniej stawało się malarstwo. Została także członkiem kilku stowarzyszeń artystycznych, m.in. Międzynarodowego Związku Artystów w Monzy-Brianzy oraz Związku Artystycznego CIAC w Rzymie.   

W programie wydarzenia zaplanowany został koncert z cyklu – Muzyka Mistrzów w Pałacu w Chrzęsnem, promujący twórczość narodowego kompozytora, Władysława Żeleńskiego, jednego z naszych najwybitniejszych twórców muzycznych końca XIX i początku XX wieku. Koncert poprowadzili z dużym znawstwem – Marta i Ireneusz Trybulcowie. W wydarzeniu wzięła udział wybitna aktorka Grażyna Barszczewska.

Zarówno dzieła malarskie Aśki Mendys-Gatti, jak i wokalno-aktorski koncert, wzbudziły zachwyt publiczności Pałacu w Chrzęsnem.

Przypominamy, że na wszystkie pałacowe wydarzenia kulturalne – wstęp jest wolny.

Zobacz także