Wystawa poplenerowa

W niedzielne popołudnie tj. 7 sierpnia br. w Pałacu w Chrzęsnem odbył się  wernisaż prac wykonanych w czasie  II Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Fotograficznego pt. „Chrzęsne 2016” i I Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego pt.”Chrzęsne przez wieki”.
W tegorocznych plenerach wzięło udział około 60  twórców. Organizatorami tego wydarzenia było:  Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury, z ramienia którego występowała Teresa Urbanowska pełniąca  rolę komisarza pleneru  oraz Starostwo Powiatowe w Wołominie.

Wśród uczestników największą  22 osobową  grupę  stanowili lekarze malujący pod egidą Naczelnej Rady Lekarskiej. Pieczę nad tą grupą sprawował dr Włodzimierz Cerański, lekarz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i bogatym dorobkiem artystycznym. Liderką grupy  marynistów była mieszkanka Wołomina malarka Gabriela Czarnecka, wiceprezes  Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. Tworzyło w niej  18 osób –  przedstawicieli  wszystkich oddziałów marynistów w Polsce. Wśród nich była także wołominianka Danuta Rosińska, która specjalizuje się w malowaniu porcelany. W plenerze  uczestniczyli także inni mieszkańcy powiatu wołomińskiego, którzy realizują swoje twórcze pasje w różnych dziedzinach artystycznych.

Po raz pierwszy w Chrzęsnem zagościli ceramicy. Dziesięciu twórców działających pod egidą Związku Ceramików Polskich  wraz z liderką grupy Wandą Wolf tworzyło swoje artystyczne gliniane formy. Na terenie przypałacowego parku powstał specjalny piec do wypału gliny, który będzie w przyszłości służył kolejnym profesjonalnym ceramikom oraz osobom  początkującym realizującym swoje ceramiczne zainteresowania.

Niedzielny wernisaż zgromadził wielu gości, pasjonatów sztuki oraz przedstawicieli  m.in.  ASP w Warszawie, Związku Polskich Artystów i Naczelnej Rady Lekarskiej. Na wystawę przybyła także grupa dzieci, która w poniedziałek i wtorek będzie uczestniczyć w warsztatach  prowadzonych przez artystów z „pleneru”. Rolę gospodarza pełnił wicestarosta Adam Łossan, który w imieniu organizatorów złożył gratulacje i podziękowania dla uczestników wydarzenia. Wszystkie sale przyziemia szczelnie wypełniły obrazy i fotografie. Plener był bardzo twórczy, bo powstało na nim mnóstwo obrazów, z czego tylko część udało się  wyeksponować  na wystawie. Wiodącym tematem był nasz lokalny, mazowiecki krajobraz, w tym pejzaże, kwiaty i zwierzęta. Częstym motywem wielu prac był pałac i park w Chrzęsnem,  a także kościół w Kobyłce, dwór i ogród we Franciszkowie, Dom św Faustyny w Ostrówku i skansen w Kuligowie. Wśród  obrazów znalazły się też doskonałe  portrety, martwa natura, abstrakcje i urzekające anioły.

Wystawa ceramiki została zorganizowana w sali na poddaszu w spichlerzu. Wśród eksponatów  dominowały  formy organiczne oraz kształty i dekoracje prezentujące motywy zaczerpnięte bezpośrednio z otoczenia plenerowiczów.

Wystawa poplenerowa w Pałacu w Chrzęsnem będzie dostępna do 4 września br., po czym  ekspozycja zostanie przeniesiona do innych placówek kultury na terenie powiatu wołomińskiego.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz także