Ziemiańskie Święta

Z początkiem Nowego Roku 2016 Starostwo Powiatowe w Wołominie rozpoczęło cykl koncertów pn. „Muzyka dawna w Pałacu w Chrzęsnem”. 6 stycznia na „Ziemiańskie święta. Koncert Kolęd z muzyką dawną” przybyła do Pałacu liczna publiczność.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia w Pałacu w Chrzęsnem były wyjątkowe. Po raz pierwszy od wielu lat pałacowe wnętrza wypełniły kolędy i rozświetliły kolorowe choinki.

Z początkiem Nowego Roku 2016 Starostwo Powiatowe w Wołominie rozpoczęło cykl koncertów pn. „Muzyka dawna w Pałacu w Chrzęsnem”. 6 stycznia na „Ziemiańskie święta. Koncert Kolęd z muzyką dawną” przybyła do Pałacu liczna publiczność. Wydarzenie miało niezwykle bogatą oprawę artystyczną. Zgromadzonych gości przywitał fundator Pałacu Stefan D. Grzybowski. Pojawienie się tej historycznej postaci było zaskoczeniem dla zebranych. Grupa aktorów ubranych w historyczne stroje wprowadziła publiczność w klimat minionych epok, przedstawiając sceny z życia byłych właścicieli dóbr w Chrzęsnem. Zwyczaje szlacheckie, zwłaszcza związane ze Świętami Bożego Narodzenia, przedstawił regionalista, od lat zajmujący się historią Pałacu – Marcin Ołdak.

Zgromadzeni goście wysłuchali również niezwykłego koncertu Kolęd. Solistka Julia Sobieska przy akompaniamencie muzyków Izabeli Buchowskiej (wiolonczela) oraz Jana Machalskiego (fortepian) zaśpiewała najpiękniejsze polskie kolędy, ale też utwory mało znane w Polsce związane ze świętami. Koncert był niezwykły, gdyż kolędom towarzyszyły instrumenty dawne: lutnia renesansowa, wiolonczela. „Ziemiańskie Święta” w Pałacu z Chrzęsnem wzbogaciła wystawa prac Marka Lewandowskiego oraz wystawa historycznych kostiumów.

Zaprezentowane w Święto Trzech Króli wydarzenie artystyczne w Chrzęsnem zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem.

Zobacz także