Chopinowskie powidoki

W minioną niedzielę (23 lutego) w Pałacu w Chrzęsnem odbyły się dwa wydarzenia zatytułowane „Chopinowskie powidoki”, które nawiązywały do 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Pierwszym z nich była inauguracja wystawy fotografii Krzysztofa Heyke, a tuż po niej koncert fortepianowy Marii Gabryś-Heyke.

Po raz pierwszy w pałacowej przestrzeni wystawienniczej pojawiła się fotografia. Autor ekspozycji, Krzysztof Heyke, jest profesorem sztuk filmowych, fotografem i operatorem, podróżnikiem, absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Instytutu Fotograficznego w Pradze. Jego prace prezentowano na ponad 75 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą i znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych. Współpracował z magazynem „National Geographic” i jest autorem fotografii do kilkunastu nagradzanych albumów, są to m.in. „Polska romantyczna”, (siedmiokrotnie nagradzany w konkursach na najpiękniejszą książkę); „Kazimierz Dolny: znany i nieznany”; „Tam, gdzie lwowskie śpią orlęta”; „Polska. Duch Ziemi”; „Mazury – obrazy nostalgii”, „Cmentarz Łyczakowski”; „Cmentarz na Rossie: od świtu do zmierzchu”, „Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem”. Uczestnik i dokumentalista wypraw wysokogórskich m.in. w Himalaje, na Alaskę, Syberię, Kaukaz, Kilimandżaro, Aconcagua… Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii, rejestrując aparatem życie i ślady aktywności Polaków, a także ich potomków. Aktualnie pan profesor jest mieszkańcem podwarszawskiej Kobyłki.

W dalszej części popołudnia, również w kontekście jubileuszowym, odsłuchaliśmy niezwykle emocjonującego koncertu fortepianowego. Pianistka, dr hab. Maria Gabryś-Heyke, prof. UMFC, urodziła się w Warszawie w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 7 roku życia. Jest laureatką licznych konkursów chopinowskich krajowych i międzynarodowych. Koncertowała w Europie, Korei Południowej, Japonii oraz USA. Od 2005 r. związana jest pracą pedagogiczną z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas niedzielnego koncertu publiczność wysłuchała utworów Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina oraz Adolfa Gutmanna.

Wystawę fotografii Krzysztofa Heyke możemy oglądać do końca marca. Serdecznie zapraszamy.

Zobacz także