Wernisaż wystawy: HAMLET POLSKI – Bartek Jarmoliński

19 października w Pałacu w Chrzęsnem odbył się wernisaż długo oczekiwanej wystawy Bartłomieja Jarmolińskiego HAMLET POLSKI.

Prace młodego łódzkiego artysty skupione zostały wokół twórczości Jacka Malczewskiego. O tym jak ważną postacią dla artysty był sam mistrz Malczewski, opowiadał na spotkaniu wernisażowym autor wystawy Bartek Jarmoliński.

Wykład połączony z dyskusją dał znakomity przegląd idei, spraw, tematów z twórczości wielkiego malarza, a jednocześnie pokazał istotę projektu- zestawienie osób- wielkiego malarza minionej epoki i artysty poszukującego – pana Jarmolińskiego – który wśród wielu postaci malarskich znalazł nowy sposób kreacji tematów polskich, oddających ideę Polski Niepodległej.

Projekt autorski Bartka Jarmolińskiego zakładał także zaproszenie na malarskie warsztaty dzieci okolicznej szkoły (Mokra Wieś), pokazanie im własnej wystawy, w części drugiej pokazanie wybranych fragmentów obrazów Jacka Malczewskiego – a były to postaci fantastyczne – a w finale zaproszenie dzieci do namalowania własnych obrazów – łączących cechy ludzkie i cechy postaci fantastycznych. Okazało się, że wielka gromadka dzieci (klasy 1-3 szkoły podstawowej) to świetni obserwatorzy o wielkiej spostrzegawczości, umiejętności rozpoznania symboli i wątków, radośni wędrowcy po tajemniczych obrazach. Znakomite dzieci, radosne, spontaniczne, szczere, z uwagą i radością podchodzące do postawionego przed nimi trudnego zadania stały się autorami przeuroczego spotkania.

Współorganizatorem warsztatów dla dzieci był Staromiejski Dom Kultury /Warszawa, Stary Rynek 2/ z jego szlachetnym Dyrektorem, panem Sebastianem Lenartem.

Projekt edukacyjny, który rozpoczął się wyjątkowym wernisażem oraz warsztatami dla najmłodszych, potrwa do końca listopada 2018 r. Podczas tych tygodni zapraszamy do oglądania pałacowej wystawy, która jest wydarzeniem bez precedensu – wystawą absolutnie inną od tego do czego zwykle przywykliśmy.

Kuratorem wystawy i pomysłodawcą wydarzenia jest Grażyna Krzyżanowska, która w ostatnim etapie realizacji projektu zaproponuje okolicznym szkołom lekcje muzealne w temacie „Malarstwo Jacka Malczewskiego – wędrówka po obrazach. Myśl artystyczna i społeczna przełomu 19 i 20 wieku „.

Zobacz także